شادی ماندگار را با سفر تجربه کنید

شادی ماندگار را با سفر تجربه کنید

قبلا” تصور می شد که هر کس با دارایی بیشتری بمیرد برنده است اما اکنون در این مقاله خواهیم خواند که اینطور نیست بلکه هرکس بیشترین تجربه و خوشحالی را داشته باشد، برنده واقعی است.

هر چند قبلا تصور می‌کردیم مادیات شادی می‌آورند، اما یافته های جدید علمی نشان می‌دهند که این تجربیات هستند که شادی ماندگار را برای ما به ارمغان می‌آورد. تجربیاتی مانند سفر و فعالیت‌های بیرون از خانه، مهارت‌های جدید، بازدید از نمایشگاه‌ها، آشنایى با آدم ها و فرهنگ هاى جدید و….ما فکر می‌کنیم چون تلویزیون جدیدمان بیشتر از یک سفر دریایی به یک جزیره، عمر می‌کند، پس شادی‌ای که با خرید آن تلویزیون هم تجربه می‌کنیم، عمر بیشتری دارد. اما باید بدانید که این باور درست نیست.

 دکتر توماس گیلوویچ (Thomas Gilovich) استاد روان‌شناسیِ دانشگاه کُرنل که به مدت چندین دهه در مورد ارتباط بین پول و شادی تحقیق کرده است، می‌گوید: «یکی از دشمنان شادیِ ما عادت است». دکتر گیلوویچ می‌گوید: «ما خرید می‌کنیم تا شاد شویم و در این مسیر موفق هم می‌شویم، اما این شادی فقط برای مدت کوتاهی دوام می‌آورد. چیزهای جدید در ابتدا برایمان هیجان‌انگیز هستند، اما بعد از مدتی به آنها عادت می‌کنیم.» تلویزیون جدید ما جلوی چشم ماست، بنابراین به راحتی به آن عادت می‌کنیم. این تلویزیون، کم کم مانند دودی که به آسمان برود، در پس‌زمینه محو می‌شود، اما مسافرت‌هایی که رفته‌ایم و تجربیات طبیعت گردی با دوچرخه ای که داشته‌ایم، قسمتی از وجودمان می‌شوند.

به این فکر کنید: کدام‌یک از اینها اثر بیشتری روی شما داشته‌اند؟ فلان بازی ویدئویی که وقتی بچه بودید داشتید، یا آن سفر خانوادگی به آن شهر یا کشور دیگری که رفتید؟ می‌دانید منظورم چیست؛ همان سفری که هنوز هم وقتی شما و خواهر و برادرهایتان اتفاقاتش را به خاطر می‌آورید، به خنده می‌افتید. گیلوویچ در پژوهشی با عنوان زندگی شگفت‌انگیز: مصرف تجربه و جستجوی شادی که به تازگی به چاپ رسیده است، می‌گوید: «این تجربه‌های ما هستند که به قسمت بزرگی از وجودمان تبدیل می‌شوند، نه داشته‌های مادی‌مان».

یکی از دلایل اینکه خریدن تجربه‌ها، به جای خریدن کالاها، رضایت بیشتری به دنبال دارد، این است که آسان‌تر و گسترده‌تر و عمیق‌تر ما را به دیگران نزدیک می‌کند. در حقیقت این تجربه‌ها هستند که ما را وجود ما را شکل می‌دهند، ما را به دیگران نزدیک می‌کنند و شادی بسیار زیادی برایمان به ارمغان می‌آورند.

فاطمه رحیمی


بحث و تبادل نظر
نظر دهید
انصراف